Üye Kayıt Üye Giriş

AMD, Resmen 64-Bit ARM İşlemci Üretecek!


AMD, Resmen 64-Bit ARM İşlemci Üretecek!


X86 komut setli işlemci arenasında Intel ile beraber boy gösteren AMD, daralan pazar payını genişletmek için ARM tabanlı işlemci çıkaracağını resmen duyurdu.

X86 mikroişlemci, anakart çipseti ve grafik kartı üreten tek firma olan AMD, elindeki kozu tam olarak kullanamıyor. Bunun da en büyük nedenlerinden biri daralan X86 tabanlı işlemci piyasası. Daralan piyasanın zaten büyük bir kısmını Intel elinde tutuyor. Bu yüzden AMD yeni atılımlar yapması şart olarak görülüyordu.

Daha önce AMD, gelecek nesil Fusion işlemcilerinde güvenlik işlemlerini yerine getirmek adına ARM Cortex M5 tabanlı ayrı bir çekirdek kullanacağını açıklamıştı. Onun haberini sizlerle burada paylaşmıştık. Şimdi de AMD, resmen ARM tabanlı yeni mikroişlemci geliştireceğini onaylamış oldu.

AMD'nin ilk hamlesi son kullanıcılara yönelik olmayacak gibi gözüküyor. AMD'nin 2014 başları gibi ARM V8 mimarisini kullanan 64 bit Opteron işlemcisini piyasaya sunacak. İlk olarak profesyonel sistemleri dusunen AMD, yeni aldığı SeaMicro ile beraber firmalara kendisi sunucu sağlamaya başlayacak.

Minik sunucu pazarını hedefine alan AMD, enerji verimliliği gibi pek çok alanda ARM'ın avantajlarını kendi bünyesine katmış olacak.

AMD, ARM taraflı üretim yaparak hem rakibi Intel'in olmadığı mini sunucu alanında etkili olmayı hem de önümüzdeki dönemde mobil cihazlar için geliştireceği ARM tabanlı işlemciler için tecrübe kazanmış olacak.

Qualcomm'un Adreno GPU'larının asıl mimari olan AMD, Radeon HD serisinin mobile uyarlanmış varyasyonlarıyla beraber çok iyi işler başarabilir.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER