Üye Kayıt Üye Giriş

Full HD Super AMOLED mi Geliyor?


Full HD Super AMOLED mi Geliyor?


Samsung'un 2013 yılında Full HD modasına nasıl ayak uyduracağı tartışma konusu. Kimi iddialara göre Samsung Japan Display'den LCD panel tedarik edecek. Bazı iddialar ise AMOLED yönünde.

Samsung'un Galaxy S ve Galaxy Note ailesinde kullandığı Super AMOLED ekranların piyasada yaygın kullanan LCD panellere karşı avantajları da var dezavantajları da.

AMOLED ekran paneli kullanan bir mobil cihaz, LCD kullanan cihazlara göre daha ince ve daha hafif olabiliyor. Ayrıca AMOLED ekranlar daha az güç tüketip, daha canlı renkler gösterebiliyorken, siyah rengini de tam olarak verebiliyorlar.

Fakat üretüm tarafındaki zorluk, özellikle PenTile tabanlı AMOLED ekranlar, aynı çözünürlükteki LCD ekranlara göre daha az keskinlikte görüntü verebiliyorlar. Ayrıca AMOLED ekranların tam beyaz rengini veremediğini de belirtelim.

Samsung'un mevcut üretim teknolojisiyle 400 ppi seviyesine çıktığını biliyoruz. Fakat 400 ppi Full HD için pek yeterli değil. 5 inç Full HD seviyesinde bir panel üretimi için 440 ppi seviyesine çıkmak gerekiyor.

Çıkan son haberlere göre Galaxy Note 2'deki gibi yeni nesil PenTile dizilimine sahip olan 4.99 inç büyüklüğünde 1080p Super AMOLED ekran hazırlayan Samsung, bu yeni ekran panelini CES 2013'te tanıtacak ve bu paneli Galaxy S4 modelinde kullanacak.

441 ppi piksel yoğunluğuna sahip olan Full HD Super AMOLED ekranın haberleri bakalım doğru mu çıkacak? Samsung'un AMOLED ekrandan vazgeçip, LCD'ye geçme ihtimaline düşük bakılıyordu. Eğer iddialar doğruysa Samsung bu üretim sorunlarını aşmış gibi gözüküyor.

Galaxy S4'ün 2013'ün ikinci çeyreği içerisinde Galaxy S3 modeli gibi Mayıs ayı gibi tanıtılması bekleniyor.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER