Üye Kayıt Üye Giriş

Samsung'tan 8 Çekirdekli Mobil İşlemci!


Samsung'tan 8 Çekirdekli Mobil İşlemci!
 

Samsung'un Galaxy S4 modelinde 4 çekirdekli ARM Cortex A15 tabanlı Exynos 5450 işlemcisi kullanılacağı söyleniyor fakat Samsung'un çok daha ilginç planları olabilir. Nasıl mı?

Samsung'un Galaxy S4 modeli başta olmak üzere yeni ve güçlü modelleri için yeni nesil ARM Cortex A15 mimarisini baz alan 4 çekirdekli Exynos 5450 işlemcisini geliştiriyor. Bu işlemciyi üretmek zaten Samsung için zor olmasa gerek ki pek çok üretilmiş varyasyonunun olduğu biliniyor.

bEETimes adlı şirket, Samsung'un elinde çok daha ilginç bir mobil çipsetin bulunduğu haberini paylaştı. İddialara göre Samsung, 8 çekirdekli bir işlemci üzerinde çalışıyor.

Mobil işlemcilere baktığımızda 4 çekirdekli modellere ek olarak Nvidia Tegra 3'ün 5 çekirdekli yapıda olduğunu görüyoruz. Nvidia, 4 adet ARM Cortex A9 tabanlı işlemciye ek olarak işlemci arası planlama için bir adet ARM Cortex A7 tabanlı küçük güç tüketimli bir çekirdek kullanıyor. Samsung'un da bu tarz bir işlemci hazırlaması bekleniyor.

Samsung'un iddialara göre hazırladığı yeni işlemci 4 adet ARM Cortex A15 mimarisine dayanan çekirdeğe sahip olacak. ARM Cortex A15 tabanlı çekirdekler 1.8 GHz hızında çalışacak. Bu çekirdeklere ek olarak ARM Cortex A7 tabanlı 4 çekirdek daha işlemci içerisinde yerini alıyor. Bu çekirdekler de 1.2 GHz hızında çalışıyor.

28nm üretim teknolojisiyle geliştirilen ve 2 MB ön belleğe sahip olacak olan toplam 8 çekirdekli işlemci, yük durumuna göre ARM Cortex A15 tabanlı çekirdekli kullanacak. Eğer günlük işlemler yapıyorsak da daha az güç tüketen ARM Cortex A7 tabanlı işlemler yapılabilecek. Tabi bu çekirdekleri aynı anda da kullanmak mümkün olabilir. Sistemin altında bulunan bazı işlemleri düşük güç tüketimi yapan çekirdeklere bindirerek, güç tüketimini daha azaltabilirsiniz. Fakat bunu yapacak yazılımcılar piyasada varsa da pek uğraşmıyorlar. Çünkü pek çok uygulama iOS'tan Android'e doğrudan port ediliyor. Android için baştan yazılan pek uygulama bulunmuyor.

Bakalım Samsung'un iddia edilen bu yeni işlemcisi ilk olarak hangi modelde karşımıza çıkacak?

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER