Üye Kayıt Üye Giriş

Exynos Tabanlı Cihazlarda Güvenlik Açığı!


Exynos Tabanlı Cihazlarda Güvenlik Açığı!


Samsung'un Exynos 4210 ve 4412 işlemcilerini kullanan cihazlarda görülen kernel açığı sayesinde ufak bir kod ile telefonlar Root yetkisini alabiliyor.

Samsung'un önceki nesildeki amiral gemileri olan Galaxy S2 ve Galaxy Note'da kullandığı Exynos 4210, Galaxy S3, Galaxy Note 2, Galaxy Note 10.1 gibi modellerdeki 4 çekirdekli işlemcisi Exynos 4412'de güvenlik açığı bulundu.

XDA Developers'taki Alephzain adlı üyenin bulduğu açık sayesinde işlemci üzerinden RAM ve Kernel'e müdahale edebiliyorsunuz. Bu açık sayesinde ODIN gibi flash programlarına ihtiyaç duymadan cihazın Root yetkilerine sahip olabiliyorsunuz.Kernel'deki /dev/exynos-mem üzerinde bulunan boşluktan yararlanarak, fiziksel tüm hafızalara müdahale yetkisi kazanabiliyorsunuz. Kullanıcılar, /dev/exynos-mem üzerinde aşağıdaki üç kütüphaneden yararlanıp, açığı kullanabiliyorlar.

/system/lib/hw/camera.smdk4x12.so
/system/lib/hw/gralloc.smdk4x12.so
/system/lib/libhdmi.so

Bu açığı kullanarak pek çok zararlı yazılım cihazı ele geçirebilir ya da istemediğiniz sorunlara yol açabilir. Samsung'tan resmi bir açıklama yapılmadı fakat hızlı bir düzeltme yaması yayınlayarak, bu sorunu düzelteceği düşünülüyor. Bu açıklara çözüm bulan ya da kapatan fixler bulundu fakat son kullanıcıların ne kadar yararına olur orası kesin değil. Sonuçta bu açığı bulan yazılım hackerlarının çözümleri çok da güvenilir olmayabilir.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER