Üye Kayıt Üye Giriş

Nvidia Tegra 4 Wayne'ın Özellikleri Sızdı


Nvidia Tegra 4 Wayne'ın Özellikleri Sızdı


Nvidia'nın 4 çekirdekli Tegra 3'ten sonra CES 2013'te tanıtacağı Tegra 4'ün teknik özellikleri ortaya çıkmaya başladı.


Nvidia'nın CES 2013'de tanıtmasını beklediğimiz Wayne kod adlı yeni mobil işlemcisi Tegra 4 için ilk bilgiler gelmeye devam ediyor.

 Chiphell adlı sitede paylaşılan Wayne grafiğine göre Nvidia, Tegra 3'te olduğu gibi yine 4+1 çekirdek tasarımını kullanacağı Tegra 4'te toplam 5 çekirdek kullanılıyor. Ana gücü oluşturan 4 çekirdeğin ARM Cortex A15 tabanlı olması beklenirken, düşük güç tüketimi gerçekleştiren ve çekirdekler arası iletişimi sağlayan +1'inci çekirdeğin ise ARMv7 tabanlı olması bekleniyor. 28nm teknolojisiyle üretilecek olan yeni işlemci, 40nm'lik Tegra 3'e göre daha az güç tüketecek.

1440p desteğine sahip olan ve 2650 x 1440p çözünürlüğündeki cihazlara tam olarak encode ve decode desteği sunacak olan Tegra 4, bu zamana kadar eleştirilen grafik ünitesini de sert bir iyileştirmeyle güncelleyecek.

Tegra 2 ve Tegra 3'deki dahili GeForce GPU'ları, rakiplerine göre geride kalan 3D başarımına sahipti. Özellikle Tegra 3'teki bu durum daha hissedilir bir şekildeydi. Tegra 3'teki 12 adet GPU çekirdeği, Tegra 4'te 72'ye çıkartılıyor. Tegra 2'ye göre 20 kat, Tegra 3'e göre 6 kat daha iyi grafik performansı sunması bekleniyor.

Tegra 3'ün en çok eleştirilen özelliklerinden biri olan tek kanal bellek desteği, Tegra 4 ile beraber yerini çift kanal DDR3L'e bırakıyor.

Nvidia, Tegra 4'ün içerisinde USB 3.0 bağlantısına da destek veriyor. Yani daha hızlı dosya aktarımı yapan ve aynı birim zamanda daha fazla güç aktarımı sağlayan bağlantılara olanak sunacak.

Kod adı Wayne olacak olan Tegra 4, CES 2013'te resmen tanıtılacak ve önümüzdeki dönemlerdeki akıllı telefon ve tabletlerde sık sık göreceğimizi düşünüyoruz.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER