Üye Kayıt Üye Giriş

STE, 4 Çekirdekli NovaThor L8580'i Duyurdu


STE, 4 Çekirdekli NovaThor L8580'i Duyurdu


NovaThor işlemcileriyle özellikle orta segment ürünlerde kendine yer edinen STE, 4 çekirdekli yeni işlemcisini CES 2013'te duyurdu. Yeni işlemcinin detayları, haberimizde.


ST-Ericsson'un yeni nesil NovaThor tabanlı işlemcileri, kısa sürede oldukça yüksek bir başarı elde etmişti.

Galaxy S3 Mini, Galaxy Ace 2, Galaxy Beam, Galaxy S Advance, Sony Xperia Sola, U, P gibi pek çok orta segment akıllı telefonda kullanılan ST-Ericsson'nın NovaThor tabanlı çift çekirdekli U8500 işlemcisi gibi yeni işlemcilerle, bu başarısını pekiştirmek isteyen firma, CES 2013'te 4 çekirdekli işlemcisini duyurdu.

CES 2013'te duyurulan diğer işlemcilerden farklı olarak, 2.5 GHz gibi oldukça yüksek bir frekansta çalışan NovaThor L8580, ARM Cortex A9 tabanlı olarak hazırlandı. İşlemcinin içerisinde PowerVR'ın SGX544 tabanlı grafik işlemcisine yer veriliyor.

 Sadece 0.6v gerilim ile çalışan işlemci ve GPU, Low Power eQuad Processor olarak adlandırılıyor. Yüksek hızına rağmen az güç tüketecek olan işlemci, Full HD ekranları desteklediği gibi, Full HD video kaydı, 20 Megapiksele kadar ana kamera, 5 Megapiksele kadar ikinci kamera desteği sunuyor.

Orta üst segment cihazlarda kullanılabilir olacak olan işlemci, ARM Cortex A15'i çok gerek görmeyen firmalara hitap edecek.

CES 2013'te tanıtılan diğer mobil işlemciler:


8 çekirdekli Exynos 5 Octa

Qualcomm Snapdragona 200, 400, 600 ve 800 işlemcileri

Nvidia Tegra 4

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER