Üye Kayıt Üye Giriş

Exynos 5 Octa'da PowerVR 5 Sesleri


Exynos 5 Octa'da PowerVR 5 Sesleri


Samsung'un CES 2013'te duyurduğu 8 çekirdekli Exynos 5 Octa işlemcisinde, Mali grafik işlemci yerine PowerVR 5 ailesinden bir grafik işlemci kullanılabilir.


Samsung, CES 2013'ün son günlerinde 8 çekirdekli mobil işlemcisi Exynos 5 Octa'yı duyurmuştu. 8 çekirdeğin efektif olarak aynı anda kullanılmadığı işlemci, ARM'ın big.LITTLE teknolojisinden gücünü alıyor.

4 tane 1.8 GHz hızında çalışan ARM Cortex A15 tabanlı işlemci ve 4 tane ARM Cortex A7 tabanlı 1.2 GHz hızıdna çalışan işlemciden oluşan Exynos 5 Octa, işlem yüküne göre çekirdekler arası değişim yapıyor. Oyun oynarken Cortex A15 tabanlı bölüm aktif olacakken, sadece müzik dinlediğinizde, ARM Cortex A7 tabanlı düşük güç tüketimi gerçekleştiren çekirdekler görev alacak.

Son iki yıldır Exynos işlemcilerinde Mali-400MP4'e veren Samsung, grafik performansı bakımından rakibi Apple'ın PowerVR'lı çözümlerinin gerisinde kalıyordu.

 Samsung'un Exynos 5 ailesinde Mail-T604 GPU'sunu kullandığını biliyoruz. Fakat bu grafik işlemci, yeni nesilin giriş seviyesi diyebileceğimiz bir model. Yani grafik performansı açısından inanılmaz özellikler vaad etmiyor.

Samsung'un yeni işlemcide PowerVR SGX 544MP3 çekirdeğini kullanması bekleniyor. iPhone 5'te kullanılan A6 işlemcisinde yer alan PowerVR SGX 543MP3 adlı grafik işlemciden biraz daha hızlı olacak olan 544, ayrıca Directx 10 avantajını da arkasında bulunduruyor.

Apple'ın A6X işlemcisinde PowerVR 554MP4'ü kullandığını biliyoruz. Bu yüzden Samsung'un, tablet ve akıllı telefonlarda çok daha güçlü bir çözüm ile gelmesi gerekiyor. Bakalım bu söylentiler doğru çıkacak mı?

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER