Üye Kayıt Üye Giriş

Qualcomm CEO'su, Samsung'a Yüklendi


Qualcomm CEO'su, Samsung'a Yüklendi


CES 2013'te Snapdragon 600 ve 800 serisi üst seviye işlemcilerini tanıtan Qualcomm, Exynos 5 Octa ile Samsung'a kızgın. Qualcomm'a göre Samsung, insanları yanıltıyor.


Dünyanın en büyük mobil çipset ve işlemci üreticisi Qualcomm'un CEO'su Paul Jacobs, Exynos işlemcileri ile ARM işlemci tarafında rakibi olan Samsung'a yüklendi.

Qualcomm'un yenilenen Snapdragon 600 ve 800 işlemcileri, CES 2013'te tanıtıldı. Tanıtılan işlemcilerin detaylarına buradan bakabilirsiniz. CES 2013'te Samsung da yeni Exynos 5 Octa işlemcisini duyurdu.

Samsung'un Octa vurgusu ile 8 çekirdekli işlemci olarak lanse ettiği yeni işlemci, Qualcomm'un CEO'su Paul Jacobs tarafından güç tüketimi nedeniyle eleştirildi.

 Çin'de konuşma yapan CEO Jacobs, "Samsung gibi çok çekirdekli ürünlerle piyasada ün yapmaya çalışan firmaların atladığı büyük bir sorun var. O da güç tüketimi" dedi.

Qualcomm Tarafından Yapılan Güncelleme:


Unwired View'deki yazarın pek çok Çince yazıyı yanlış tercüme ettiği düşünülüyor. Dr. Paul Jacobs'ın Samsung'un Exynos 5 Octa hakkındaki yorumlarının yer aldığı makale, bu yüzden amacından sapmış olabilir. Jacobs, 8 çekirdekli Exynos 5 Octa işlemcinin Samsung'un yanıltıcı bir reklam kampanyası olduğunu değil, çekirdek sayısına odaklanmanın yanıltıcı olabileceğini belirtmiştir.

Konuşmasını kendi işlemcilerinin dört çekirdekli yapıda olduğunu vurgulayarak devam ettiren Jacobs, Snapdragon işlemcilerinin hem güç tüketimi, hem de performans ayarlamasını çok iyi yapabildiğini, bunun için başka çekirdeklere ihtiyaç duymadığını belirtti. Daha sonra Intel'e yüklenen CEO, mobil sektörün, PC sektörü gibi olmadığını, bu yüzden Intel'in mobilde bir avantajının olmadığını söyledi.

Paul Jacobs'un konuşmalarını bir kenara koyarsak, Samsung'un Exynos 5 Octa'nın aynı anda 8 çekrdekten güç almadığı biliniyor. Cihaz'ın işlem gücü, yük durumunda ARM Cortex A15 tabanlı 4 çekirdekli işlemcilerden farklı olmayacak. Çünkü yük durumunda, ARM Cortex A7 tabanlı işlemciler kullanılmıyor.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER