Üye Kayıt Üye Giriş

Gartner'a Göre Samsung, Apple'ı Geçti


Gartner'a Göre Samsung, Apple'ı Geçti


Analizleriyle ünlü Gartner, en büyük yarı iletken tüketicisi olarak Samsung'un, Apple'ı geçtiğini duyurdu. Artık en büyük tüketici Samsung!


Samsung ile Apple arasındaki rekabet, zaman geçtikçe daha da şiddetleniyor. İlk iPhone'un tanıtıldığı zamanlarda Samsung'un akıllı telefon pazarında pek bir ağırlığı bulunmuyordu. Fakat firma, Galaxy S ailesi ile Apple'ı yakaladı ve bazı konularda geçmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde Galaxy S ailesinin 100 milyon satış başarısını duyuran Samsung, Apple'ın en çok yarı iletken tüketen firma ünvanını elinden aldı.

Apple'ın herhangi bir donanım üretimi bulunmuyor. Tüketici elektroniği kapsamındaki ürünlerini tasarlıyor, hangi malzemenin kullanılması gerektiğine karar veriyor ve ona yazılım hazırlıyor. Diğer firmalardan aldığı yarı iletken malzemelerle, tedarik konusunda lider olan Apple, yerini Gartner'a göre Samsung'a bıraktı.

Samsung'un tüketici elektroniği için 18.6 milyar Dolarlık yarı iletken tükettiği belirtiliyor. Apple gibi sadece tasarım ve yazılım odaklı olmayan Samsung, bazı parçaları kendisinin ürettiğini düşündüğümüzde bu rakamın çok fazla olduğu görülüyor.

Gartner'a göre Samsung'un yarı iletken tüketimi geçen yıla göre yüzde 28.9 oranında artış gösterdi. Samsung'un genel yarı iletken tüketimindeki payı ise yüzde 8.

Apple'ın rakamları ise 21.4 milyar Dolarlık tüketim olarak gösteriliyor. Firma, geçtiğimiz yıla göre yüzde 13.6 oranında yarı iletken tüketimini arttırmış durumda. Apple'ın yarı iletken tüketimindeki payı ise yüzde 7.2.

Samsung ve Apple'ın ortak tüketimlerinin 45.3 milyar Dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. Gartner'ın raporundaki ilk on sıraya baktığmızda toplam tüketimin 106 milyar Dolar olduğu görülüyor. Bu devasa tüketimin, yarı iletken tüketiminin inanılmaz derecede artacağına en büyük kanıt.

Yarı iletken kullanımında en büyük alan, bilgisayar komponentleri üretenler ve bilgisayar üreticileri tarafından oluşturuluyor. Her geçen gün bilgisayarlardan, tablet ve akıllı telefonlara kayan talep ise yarı iletken dünyasındaki dengeyi değiştirecek gibi gözüküyor.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER