Üye Kayıt Üye Giriş

Haswell Test Edildi ve Ivy Bridge ile Karşılaştırıldı!


Haswell Test Edildi ve Ivy Bridge ile Karşılaştırıldı!


Intel'in yaz aylarında piyasaya süreceği 4. nesil Core işlemci ailesinde kullandığı Haswell mimarisi, TechpowerUp adlı site tarafından test edildi ve Ivy Bridge'lerle karşılaştırıldı.


Intel'in yaz aylarında piyasaya süreceği 4. nesil Core işlemcilerinde kullanılacak olan Haswell çekirdeğinin test sonçları, Rusların ünlü donanım sitesi OCLab.ru'da yayınlandı.
 


Henüz mühendislik örneği olan işlemciler, LGA 1150 tabanlı geliştirme aşamasında olan anakartlar üzerinde çalıştırıldı ve mevcut platformlarda kullanılan Ivy Bridge çekirdeği ile kıyaslandı.
 


Haswell ile yaşanan mimari gelişimi anlamak için, iki işlemci de 2.8 GHz hızına alınarak testlerin alındığı belirtiliyor. Haswell tabanlı işlemciler, daha yüksek saat hızlarında piyasaya sunulursa, performans farkı daha yüksek olabilir ama yapılan testlerde, aynı frekanstaki değişimler irdeleniyor.
 


Testi yapan editörlerin frekans haricinde verdiği bilgiler ise, Turbo Boost, EIST ve C1E özelliklerinin BIOS'tan kapatıldığı yönünde. Kısacası piyasaya çıkan işlemciler daha performanslı olabilirler.
 

 

 


SuperPi 32M testinde sadece yüzde 3'lük oranda hızlı olan Haswell, salt işlemci performansı bakımından Ivy Bridge'den çok daha iyi gözükmüyor. wPrime 1024M testinde de iki işlemcinin benzer skorlar aldığını görüyoruz.
 

 

 


SuperPi 1M testine baktığımızda Ivy Bridge'in daha performanslı olduğunu görüyoruz. PiFast testinde ise Haswell belli bir nokta daha ileride. wPrime 32M testinde ise benzer skorlar alınmış.
 


Sektörden gelen yorumlara göre Intel, 4. nesil Core işlemcilerinde dahili grafik çözümlerini güçlendirmeye ve daha düşük güç tüketimine odaklanmış durumda. Bakalım bu testler, nihai ürünler çıktığında da benzerlik gösterecek mi? Merakla bekliyoruz.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER