Üye Kayıt Üye Giriş

İşletim Sisteminizi En İyi Performansa Göre Ayarlayın


# İşletim Sisteminizi En İyi Performansa Göre Ayarlayın


 

XP halen %75 oranında kullanıcıların tercihi. O sebepten XP ‘ de bu işlemin nasıl yapılacağını anlatacağız. Bilgisayarım ikonunda Sistem özelliklerini açıyorsunuz. Ardından resimdeki sıralama ile sisteminizi en iyi performansa ayarlıyorsunuz. Bu şekilde işletim sisteminizin grafik özelliklerinin bir kısmından feragat edip daha hızlı bir işletim sistemine sahip oluyorsunuz.

 
 

 

# Sistem Registry ve Harddisk üzerindeki Program Kalıntılarını Temizleyin

Kullanmadığımız programları silmeliyiz. Bu silme işlemleri sonrasında program kalıntılarını temizleyen yazılımlar kullanabiliriz. Diğer koşulda alakasız ve bize faydası olmayan programlar ram’ınızı kullanıyor olabilir. Harddiskinizden okuma hızını düşürüyor olabilir. Tüm alakasız ve kullanmadığımız programları sildikten sonra bu işlemi yaparak bilgisayarı bir miktar hızlandırabilirisiniz.

# Defragment İle Harddiski Optimize Edin

Tüm gereksiz yazılımları sildiniz ve sistemi bu kırıntılardan yazılım yardımı ile temizlediniz. Şimdi sıra tertemiz harddiskinizi windows yardımı ile defragment yapmak. Bu şekilde bilgisayarınızın harddiske erişim süresi ciddi anlamda kısalacaktır. Buna etken olan şey ise verilerin yazma okuma hızı için daha iyi optimize dizilmiş olması yani harddisk üzerine yerleştirilmesidir.

# İyi Bir Antivirüs Yazılımı Yükleyin

Bazı virüsler sizin haberiniz olmadan sisteminizi ciddi anlamda yavaşlatabilirler. Buna engel olmak için vakit kaybetmeden iyi bir antivirüs yazılımı yükleyebilirsiniz. Burada dikkat edilecek en önemli nokta bilgisayarınızı tersine yavaşlatmayacak antivirüs yazılımını şeçmenizde. Bir öneride bulunmak çok doğru olmayacaktır. Konu hakkında fikir almak isterseniz forumumuzda uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER