Üye Kayıt Üye Giriş

Ram Hangi Nedenlerle Şişer ?


Ram Hangi Nedenlerle Şişer ?

Yukarıda ki örnekte bilgisayarınızda ki her hangi bir programın hangi mantıkla(algoritma) yazıldığının ne kadar öenmli olduğunu gördünüz. Yöntem 2 de eğer ram ‘a yüklenmiş ve filtreden geçmiş ham görüntü ram’dan gerektiği zaman kaldırılmaz ise ram ‘ ın şişeceği aşikardır. Programlar bu ve benzeri binlerce prosedür ve işleme tabidir. Bunlarda yapılmış her hangi algoritmik bir hata şişmesi , yavaş çalışması ve benzeri bir sürü problem yaratır.

Evet en önemli etkenlerden birine geldik. İşletim sistemleri. İşletim sistemleri yukarıda yazımından bahsettiğimiz programları çalıştırmakla görevlidir. Bu görevleri esnasında ki en temel görevleri bilgisayar donanım ve ekipmanlarını en etkin şekilde kullanıp , çalıştırmaktır. Ama işletim sistemlerinin yazıldığı dil , algoritmik yapısı , programlamları algılayış biçimleri gibi bir çok etken her işletim sistemi için kendine hastır. Aslında işletim sistemleride program çalıştıran birer programdır. Eğer işletim sistemleride doğru kodlanmadıysa bazen hiç ummadığınız bir programı çalıştırırken ram şişmesi yaşayabilirsiniz.

Şişmesini Nasıl Önleriz ?

İşletim sistemlerini sürekli güncel tutun.

İşletim sistemleri tam rayına oturmadan yeni maceralara atılmayın.

Kaliteli programları tercih edin.

Yukarıda saydığımız şeyler dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok. Şişmesini engelleyici ve giderici programlar var. Ama bilgisayarınızda ciddi ve veri kaybı sizi rahatsız edecek işlemler yapıyorsanız bu tarz programlar sıkıntı yaratabilir.

Şişmesinin En Büyük Sorumlusu Kim ?

İşletim sistemleridir. Sonuçta doğru yazılmış veya yazılmamış bir sürü programı kullanıcısı için çalıştırıp onun işlerini kolaylaştıracağını idda eden işletim sistemleridir.

Çağımızın icadı bilgisayarın detleri hiç bitmiyor dimi ! Ama artık apacak bir şey yok. Hayatımızın öyle içine girdiki ne onsuz nede onla yapabiliyoruz.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER