Üye Kayıt Üye Giriş

Ethernet Kablomuzu Kendimiz Yapalım !


Ethernet Kablomuzu Kendimiz Yapalım !
Ethernet kablosunun ne olduğu konusunda artık herkes bir fikir sahibi olmuştur. Bu kabloların çok geniş kulanım alanları olmakla birlikte insanlar genelde internet kablosu adını kullanırlar.

Ethernet kablosu sadece evlerde kullanılmıyor. Fabrikalarda , otomasyon sistemlerinde ve daha bir çok yerde kullanılmaktadır. Bir çok yerde ethernet kablosu nasıl yapılır adı altında bir çok yazı bulacaksınız ama bu yazımızın diğerlerinden farkı size en zor koşullar altında çalışabilecek ethernet kablosunun nasıl yapılacağına dair bilgileri tecrübelere dayalı bir şekilde izah etmek olacaktır.

Ethernet kabloları veriyi 100 metreye kadar taşır. 100 metre gibi bir mesafeyi de kabloyu doğru yapmakla elde edebilirsiniz. Diğer koşulda bir kaç metrelik kablo bile işinizi görmeyebilir.

Ethernet kabloları cat5 ve cat6 adlarını alırlar. Bunlardan her hangi birini kullanabilirsiniz. Ayrıca ethernet kablolarında iki adet standart vardır. Bunlar T568A ve T568B dir. T568B bunlardan en sık kullanılanı ve en çok karşımıza çıkanıdır.T568A Standardı
Pin 1 Beyaz/Yeşil
Pin 2 Yeşil
Pin 3 Beyaz/Turuncu
Pin 4 Mavi
Pin 5 Beyaz/Mavi
Pin 6 Turuncu
Pin 7 Beyaz/Kahverengi
Pin 8 Kahverengi 

T568B Standardı

 
Pin 1 Beyaz/Turuncu
Pin 2 Turuncu
Pin 3 Beyaz/Yeşil
Pin 4 Mavi
Pin 5 Beyaz/Mavi
Pin 6 Yeşil
Pin 7 Beyaz/Kahverengi
Pin 8 Kahverengi


 

Şimdi İhtiyaç Duyduğumuz Malzemeleri Listeliyelim

-İhtiyaç duyduğunuz uzunlukta cat5 veya cat6 ethernet kablosu

-Soket sıkma pensesi

-8P8C RJ45 Aka soket

-Kablo test cihazı(opsiyonel) Evet malzemeleri topladık. Her şeyi hazır hale getirdik ve kendi ethernet kablomuzu yapmaya hazırız. 

Adım 1 : Ethernet kablosunun kesilmesi.

Kablonun iki ucunda ki koruyucu muhafazayı 2,5 cm kadar sıyırıp kesin. 

 
 

Adım 2 : Pair kablonun damarlarını açalım

Kablomuz çifter halde birbirine dolanmış durumdadır. Bunları güzelce birbirinden ayırırız. 

Adım 3 : Kabloyu soket takımına hazır hale getirelim

Kablonun uçlarını resimde görülen renkler gibi sıralayalım. Uzun veya kısa kalan uçları bertaraf etmek için tam ucundan azcık kesip kablonun tüm uçlarının soketin ucuna kadar oturmasını sağlayalım. 

Adım 4 : Kabloyu sıkma pensesi ile sıkalım

Artık kablomuzun bir ucunu pense ile sıkıp işin yarısını bitirelim.

  

Aynı işlemi kablomuzun diğer tarafına da yapıp işlemi sonlandırıyoruz. Tüm bu işlemlerin sonunda aklınızda bir soru gelmiş olabilir. Crosover ve düz bağlantı şekilleri varmış. Peki onlar nasıl oluyor.

Kısaca anlatalım. Yukarıda bahsettiğimiz işlemi aynı şekilde her iki soket içinde yaparsanız kabloyu düz bağlamış olursunuz. Crosover bağlantı da ise kablomuzun bir tarafını yukarıdaki işlemlerde belirtildiği gibi yapıyoruz. Diğer tarafını yaparken ise RJ45 soketimizin bize bakan yüzünü değiştirip kabloya o şekilde geçiriyoruz. Yani soketler ters bağlanıyor. Bu şekilde crosover kablomuzu da yapmış oluyoruz.

Genelde ethernet switch’lere bağlantı crosover yapılmaktadır.

 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER