Üye Kayıt Üye Giriş

Başlık Çubuğu ve WordPad


Başlık Çubuğu ve WordPad

 

Başlık çubuğu üzerinde çalıştığınız programın ve programı kullanarak düzenlediğiniz nesnenin ismi bulunur. Bunun haricinde kapat düğmesi, simge durumuna küçült (Görev çubuğu üzerine) ve pencere boyutunu değiştirmek için önceki boyut düğmeleri bulunur.

Kullandığınız programın ismi WordPad. Programı kullanarak düzenlediğiniz nesnenini ismi ise Belge. Solda kullandığınız programın simgesi bulunur. Bu simgeye çift tıklayarak WordPad uygulamasını kapatabilirsiniz. Windows Gezgini penceresinde bu simge ile gösterilen nesneler WordPad ile düzenlenebilir dosyalardır. Kısaca bu nesneler WordPad'e bağlıdırlar.

Çubuğun sağında üç tane düğme daha bulunur. düğmesini kullanarak çalışmak istemediğiniz programı sige haline küçültebilir, yani Görev Çubuğu üzerinde simge haline getirebilirsiniz. düğmesine tıklayarak program penceresinin tüm ekranı kaplamasını sağlayabilirsiniz. Pencere ekranı kapladığı zaman düğme şeklinde değişir. Bu durumdayken uygulamayı pencere modunda çalışmak üzere küçültebilirsiniz. Başlık çubuğuna çift tıklayarak tam ekran ve pencere modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Pencereyi boyutunu isteğe göre ayarlayabilirsiniz.

 

Amaç: Başlık Çubuğunu Kullanın.

 1. düğmesine tıklayın. Fare imlecini ilk olarak Programlar ve daha sonra da Donatilar üzerine taşıyın.
 2. Programı çalıştırmak için WordPad üzerine tıklayın.
 3. düğmesine tıklayın. Bunun sonunda uygulama penceresi kaybolacak ve sadece Görev Çubuğu üzerinde program düğmesi belirecektir.


   
 4. Program penceresini görmek için Görev Çubuğu üzerinde bulunan Belge- WordPad düğmesine tıklayın.   
 5. Programı tam ekran modunda çalıştırmak için düğmesine tıklayın.
 6. Pencereyi önceki boyutuna getirmek için düğmesine tıklayın.
 7. WordPad programını tek tıklama ile kapatmak için düğmesine tıklayın.

  Menü Çubuğu

Bir uygulama içerisinde kullanabileceğiniz tüm komutlar Menü çubuğu üzerinde bulunur. Bu çubuk normalde düğmesi ile aktif hale getirilebilir. Dosya, Düzen, Görünüm ve Yardım menüleri hemen tüm Windows programlarında bulunur. 

Dosya menüsü içerisinde dosyalarla her türlü işlemi yapabileceğiniz komutlar bulunur. Mesela dosya açabilir veya kaydedebilirsiniz. 

Düzen menüsü içerisinde açık nesneleri değiştirebileceğiniz komutlar bulunur. Mesela bir bölümünü kopyalayabilir, arama yapabilir ve silebilirsiniz. 

Görünüm menüsünden ise programın görünümünü değiştirebilirsiniz. 

Yardım, programın yardım menüsünü gösterir. Diğer menüler ise programdan programa değişebilir. 

 1. WordPad'i çalıştırın ve Menü çubuğu üzerinde bulunan bir eleman üzerine tıklayın. 
 2. Fare imlecini menü komutları üzerinde gezdirin. Bu işlemi yaparken pencerenin altında bulunan Durum çubuğuna dikkat edin. Bu çubuk üzerinde seçili olan komut hakkında açıklama bulunur.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER