Üye Kayıt Üye Giriş

Araç Çubukları


Araç Çubukları

 

Araç Çubukları

düğmesinin yanında bir tane araç çubuğu bulunur. Bu çubuk Hızlı Başlatma olarak adlandırılır ve üzerinde standart olarak: Kanalları Göster , Masaüstünü Göster , Internet Explorer Gözatıcısını Başlat ve Outlook Express'i Başlatdüğmeleri bulunur. Bu çubuk üzerindeki düğmeleri kullanarak işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Eğer imleci bir süre düğmenin üzerinde tutacak olursanız kısa bir açıklama ekrana gelir. Hızlı Bilgi adı verilen bu tür açıklamalar ile Windows 98 içerisinde sıkça karşılaşacaksınız.

Windows 98 içerisinde bunun haricinde bir çok araç çubukları mevcut. Bu araç çubuklarını aktif hale getirebilir veya kapatabilirsiniz. Görev çubuğu üzerinde bulunan bu araç çubuklarını kullanarak çeşitli bileşenlere hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün.

 

Amaç: Araç Çubuklarını Aktif Hale Getirmek.

 1. Farenin sağ düğmesini kullanarak görev çubuğu üzerindeki boş bir alana tıklayın.

 2. Kullanabileceğiniz araç çubuklarının listesini görmek için fare imlecini Araç Çubukları üzerine taşıyın.

  Araç çubukları menüsü
 3. Masaüstü isim araç çubuğunu görev çubuğu üzerinde aktif hale getirmek için üzerine tıklayın..

Masaüstü araç çubuğu

Masaüstünde bulunan tüm simgeler (program veya döküman) Masaüstü çubuğu üzerinde de bulunur. Simgelerin isimleri yanlarında yazdığı için hepsini aynı anda çubuk üzerinde görmek mümkün değildir. Ama çubuğun sonunda bulunan oka tıklayarak diğer simgeleri de ekrana getirebilirsiniz.

Eğer tüm simgelerin ne işe yaradığını biliyorsanız bu tanım metinlerini kapatabilirsiniz.Bunun için farenin sağ düğmesini kullanarak çubuk (Mesela Masaüstü) üzerine ve daha sonra açılan menü üzerindeki Metni Gösterseçeneğine tıklayın. Eğer tanımlamaları görmek isterseniz aynı işlemleri tekrarlayın.

Araç çubuklarının başında dikey kirişler bulunur. Bu kirişler yardımıyla araç çubuğunun konumunu ve büyüklüğünü istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun için kiriş üzerine tıklayın ve fareyi düğmesini bırakmadan sağa sola hareket ettirin. Eğer bir araç çubuğunu artık kullanamayacağınıza karar verdiyseniz, kapatmak için açarken yaptığınız işlemlerin tersini yapmalısınız.

Bir araç çubuğu sabit disk üzerinde bulunan bir klasöre denk gelir. Araç çubuğu üzerinde bulunan elemanların hepsi bu klasör içerisinde tutulur. Bunun için herhangi bir klasör seçeblilir ve içeriğini görüntüleyebilirsiniz.

 

Amaç: Yeni Bir Araç Çubuğu Oluşturmak.

 1. Farenin sağ düğmesini kullanarak Görev Çubuğu üzerinde boş bir alana tıklayın.

 2. Fare imlecini Araç Çubukları üzerine taşıyın ve açılan menüden Yeni Araç Çubuğu... komutuna tıklayın.

  Yeni araç çubuğu
 3. Liste üzerinde bulunan Yazıcılar klasörüne tıklayın ve seçiminizi düğmesine tıklayarak onaylayın.

Görev Çubuğu üzerinde Yazıcılar adında yeni bir araç çubuğu oluşur. Yazıcılar klasörü içerisinde şu an için sadece Yazıcı Ekle simgesi bulunur. Bu eleman araç çubuğu üzerinde de bulunur. Araç çubuğu üzerinde bulunan bu simgeyi kullanarak yeni yazıcılar ekleyebilirsiniz.

Yazıcılar araç çubuğu

Mesela en sık kullandığınz klasör olan Programlar klasörüne daha hızlı ulaşabilmek için bir araç çubuğu oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunu için sabit diskiniz üzerinde içerisinde çok sık kullandığınız programların kısayolları bulunan bir dizin oluşturun. Araç çubuklarının nasıl oluşturulduğunu bildiğinizi varsayarak geri kalan işlemi size bırakıyorum.

Uygulama Ödevleri

 • Başlat Menüsünde bulunan Bul, Yardım, Çalıştır ve Bilgisayarı Kapatkomutlarını çalıştırın. .

 • Görev Çubuğunda bulunan araç çubuklarını açın ve üzerlerinde bulunan kirişleri kullanarak yerlerini değiştirin. Araç çubuklarını Görev Çubuğu dışına da taşıyın.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER