Üye Kayıt Üye Giriş

Seçim İşlemleri


Seçim İşlemleri

Excel’de bir hücre veya birçok hücre ile çalışmak veya onlara belli işlemler uygula­mak için seçmek gerekir. Tek bir hücreyi veya hücreleri seçtiğiniz zaman o hücreler etkin olur ve yapılan işlemler o hücreleri etkiler.

Bir hücreyi seçmenin en genel yolu fare ile hücre üzerine tıklamak veya klavyenin yön tuşları ile hücre üzerine gelmektir. Eğer bir hücre aralığı seçilmek isteniyorsa fare sol tuşu basılı tutularak seçilmek istenen hücreler üzerine sürüklenirSeçim işlemini klavyeden yapmak için ise Shift tuşu basılı tutularak yön tuşları ile seçim is­tenen yöne genişletilebilir. Bu durumda seçili olan hücreler mavi renkte görünecektir.

Seçimin ilk hücresi ise beyaz renkte görünecektir. Seçimin ilk hücresi o an aktif olan hücredir.excel iconSeçilen aralıkların adları, seçilen ilk hücre ve son hücreden oluşur. Ör­neğin, A1:E9 olarak yazılır ve ifade edilir. Bir aralık seçildiğinde ad kutu­sunda aralık adı değil sadece seçi­min ilk hücresi görünür.

 

 

 

 

 

Birbirinden bağımsız hücre ve aralıkları seçmek için Ctrl tuşuna basılı tutarak seçim yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

Farklı Seçim Teknikleri

 

Bir sütunun tamamını seçmek için sütun başlığı üzerine bir kez tıklanır.

Bir satırın tamamını seçmek için satır numarası üzerine bir kez tıklanır.

Bir aralığı seçmek için seçilecek ilk hücre tıklanıp Shift tuşuna basılı tutulur ve seçimin son hücresi tıklanır.

Tüm hücreleri seçmek için satır ve sütun numaralarının başladığı yerdeki dik­dörtgene tıklanır.

Ctrl+* tuş bileşimine basmak tablonun tamamını seçer.Ctrl+Shift+Aşağı yön tuşu o sütunda veri olan son satıra kadar seçer.

Ctrl+Shift+Sağ yön tuşu o satırda veri olan son sütuna kadar seçer.

 

 

 

KPSS Eğitim Seti - SMMM Staja Başlama Eğitim Seti - SMMM Yeterlilik Eğitim Seti - KPSS A Eğitim Seti -Üniversiteye Hazırlık Eğitim Seti - İlköğretim İngilizce Eğitim Seti - LYS Eğitim Seti - YGS Eğitim Seti - AÖF Kredili Eğitim Setleri - DGS Eğitim Seti - ALES Eğitim Seti - KPDS Eğitim Seti - Okuma Yazma Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER