Üye Kayıt Üye Giriş

Otomatik Tamamlama


Otomatik Tamamlama

 

Office EğtimExcel’de bir sütuna girilen veriler içinde tekrarlayanlar olabilir. Örneğin, bir personel tablosunda Departman alanını yazarken, satış departmanını aynı sütunda birkaç kez tekrar yazmak gerekebilir. Böyle bir du­rumda Excel üstteki satırlarda ortak harfleri göreceği için otomatik olarak tamamlar. Böylece; veriyi yazma­nız gerekmez, tamamlamanın yapıldığı bölümde Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

 

 

 

 

 

Veriler aynı sütunda tekrarladığında, hızlı giriş yapmak için otomatik tamamla özel­liğini kullanmak gerekir. Eğer veriler ortak olduğu halde otomatik tamamla özelliği kullanılmıyorsaOffice Düğmesi-> Excel Seçenekleri seçilir.Gelişmiş kategorisinin Düzenleme Seçenekleri bölümünden Hücre Değerleri İçin Otomatik Tamamla’yı Et­kinleştir onay kutusu işaretlenmelidir. Bu seçeneğin onayı kaldırılırsa Excel’de oto­matik tamamla özelliği çalışmaz.

Otomatik Doldur

Excel’de seçili hücrelerin sağ alt köşesine gelindiğinde oluşan ince artı işaretine dol­durma tutamacı denir. Doldurma tutamacının amacı, hücreleri hızlı bir şeklide dol­durmak ve otomatik doldur özelliğini kullanarak veri dizileri oluşturmaktır.

 

 

 

 

 

Aşağıdaki gibi bir çalışma sayfasında A1 hücresine 10 yazılıp, doldurma tutama­cından A6 hücresine kadar sürüklenir. Bu durumda A1’de yazan veri A6 hücresine kadar kopyalanacaktır.

Doldurulan hücrelerin en sonunda oluşan Otomatik Doldurma Seçenekleri özellikleri­ni kullanarak otomatik doldurma eylemlerini değiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Hücreleri Kopyala: Varsayılan olarak se­çilidir. Hücredeki verinin ve biçimin aşağıya doldurulmasını sağlar.

Serileri Doldur: A1 hücresinde yazan 10 rakamı yerine, 11, 12, 13 şeklinde sayı dizisi yaratır.

Yalnızca Biçimlendirmeyi Doldur: Sadece hücre biçimlen­dirmesini doldurur.

Biçimlendirmeden Doldur: Hücre biçimlerini almadan sadece verileri doldurur.

 

 

Azalan sıralama yapmak için doldurma tutamacı yukarı veya sola sürüklenerek dol­durma işlemi yapılmalıdır. Bu durumda doldurma tutamacının altındaki veya sağın­daki hücreye değer girilir ve doldurma tutamacı aralığın başlangıcına doğru sürük­lenir.

 

 

 

Otomatik Doldur işleminde adım sayısını belirterek doldurma işlemi yapılabilir. Örneğin; 10’ar 10’ar artan bir dizi oluşturulacaksa, 10 ve 20 alt alta veya yan yana yazılmalıdır. Sonra her iki hücre seçilerek 20 yazan hücrenin altındaki doldurma tutamacından sürüklenir.

 

KPSS Eğitim Seti - SMMM Staja Başlama Eğitim Seti - SMMM Yeterlilik Eğitim Seti - KPSS A Eğitim Seti -Üniversiteye Hazırlık Eğitim Seti - İlköğretim İngilizce Eğitim Seti - LYS Eğitim Seti - YGS Eğitim Seti - AÖF Kredili Eğitim Setleri - DGS Eğitim Seti - ALES Eğitim Seti - KPDS Eğitim Seti - Okuma Yazma Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER