Üye Kayıt Üye Giriş

Bul/Değiştir/Git Fonksiyonları


Bul/Değiştir/Git Fonksiyonları

Uzun bir çalışma sayfasında aradığınız bir veri veya kelimeyi bulmak zor olabilir. Ya da bir birimin veya bir ürünün adını güncellemek isteyebilirsi­niz. Uzun bir çalışma sayfasın­da değiştirilecek verileri bulup tek tek değiştirmek oldukça zaman alacaktır. Bunun için Excel’in Bul ve Değiştir komut­ları kullanılabilir.

 

 

 

Örneğin, sayfanızda geçen Personel kelimesini bulmak için;

1. Giriş sekmesinin Düzenleme grubundan Bul ve Seç seçilip, açılan seçenekler­den Bul seçilir.

2. Aranan kutusuna aranacak kelime yazılır. Tek tek bulmak için Sonrakini Bul, hepsini bulmak için Tümünü Bul butonuna tıklanır.

Excel’de sadece veri veya kelimeye göre arama yapılmaz. Bunun dışında açıkla­ma, formül ve koşullu biçimlendirme gibi işlemler uygulanmış hücrelerde bulunabilir. Aranılan özelliğe göre Giriş sekmesinin Düzenleme grubundan Bul ve Seç seçilip, açılan seçeneklerden aranan özellik seçilir:

 

Formüller: Formül yazılı hücreleri bulur.

Açıklamalar: Açıklama eklenen hücreleri bulur.

Koşullu Biçimlendirme: Koşullu Biçimlendirme uygulanmış hücreleri bulur.

Sabitler: Durağan değerlerin olduğu hücreleri (değeri sabit olan) bulur.

Doğrulama: Doğrulama uygulanmış hücreleri bulur.Eğer uzun bir çalışma sayfa­sında belli değerleri değiştir­mek istiyorsanız yine tek tek güncelleme yapmak oldukça zor olacaktır. Örneğin, sipariş tablonuzda bir markanın adını başka bir marka ile değiştirmek istiyorsanız bunu Değiştir özel­liğini kullanarak yapmak daha kolaydır. Bunun için;

1. Giriş sekmesinin Düzenleme grubundan Bul ve seç seçilip, açılan seçenekler­den Değiştir seçilir.

2. Aranan kutusuna aranacak veri, Yeni Değer kutusuna aranan ile değiştirilecek veri yazılır.


 3. Tek tek değiştirmek için Değiştir, hepsini birden değiştirmek için Tümünü Değiştir butonuna tıklanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş sekmesinin Düzenleme grubundan Bul ve Seç seçildiğinde, açılan seçenekler­den Git seçeneği de Bul gibi aranan bir hücre veya verinin bulunmasını sağlar. Bul seçeneğinden farkı; Bul hücredeki veriye göre arama yaparken, Git komutu hücre adresine göre veya hücre adına göre arama yapar. Uzun bir çalışma sayfasında CA200 hücresine gitmek için sayfayı kaydırmak yerine Git komutunu kullanabilirsi­niz. Örneğin, CA200 hücresine gitmek için;


Giriş sekmesinin Düzenleme grubundan Bul ve Seç seçilip, açılan seçeneklerden Git se­çilir.Açılan Git penceresinde Başvuru kutusuna gidilecek hücrenin adı veya adresi yazılır. Ta­mam butonuna tıklanır.

 

                    

 

Git penceresinin Özel butonuna tıklayarak; nes­neler, değerler, formüller ve açıklamalar gibi özel­likleri içeren hücrelere de gidebilirsiniz.

 

 

 

KPSS Eğitim Seti - SMMM Staja Başlama Eğitim Seti - SMMM Yeterlilik Eğitim Seti - KPSS A Eğitim Seti -Üniversiteye Hazırlık Eğitim Seti - İlköğretim İngilizce Eğitim Seti - LYS Eğitim Seti - YGS Eğitim Seti - AÖF Kredili Eğitim Setleri - DGS Eğitim Seti - ALES Eğitim Seti - KPDS Eğitim Seti - Okuma Yazma Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER