Üye Kayıt Üye Giriş

Excel Formüllerine Giriş


Excel Formüllerine Giriş

NotExcel’de sayısal, metinsel veya tarihsel veriler üzerinde hesaplamalar yapılabilir. Örneğin; bir fiyata %10 indirim uygulanabilir, mantıksal formüller kullanıp karşılaştır­malar yapılabilir veya bir sütundaki küçük harfler formüller aracılığı ile büyük harfe çevrilebilir.

 

Formül Girişi

Excel’de her formül eşittir (=) işareti ile başlar. Eşittir işareti kendisinden sonra gelen ifadenin bir formül olduğunu belirtir. Formülleri yazarken eşittir işareti kullanılmazsa Excel yazılan formülü metinsel ifade olarak görülür.

Formüllere başlarken genel olarak bilinen, eşittir (=) işareti ile başlan­masıdır. Eşittir işareti yerine artı (+) işareti ile de formüllere başlanabi­lir. Eşittir işareti ile artı işaretinin formüllere başlarken bir farkı yoktur.

Excel’de formül girişi yapıldıktan sonra sonucu görmek için Enter tuşuna basılır. Bu durumda hücrede sadece formülün sonucu görünür. Formüle ise formül çubuğun­dan veya formül yazılan hücreye çift tıklayarak ulaşılır.

Formülleri yazarken sayılar veya sabit değerler kullanıla­bileceği gibi hücre adresleri de kullanılabilir. Bir formülde hücre adresini kullanmak için formüle başladıktan sonra hücre adresi yazılabilir veya fare ile istenen hücre seçilebi­lir. Hücre adresi kullanarak veya değerleri yazarak formül oluşturulduğunda sonuçta bir değişiklik olmaz. Fakat for­mül yazarken hücre adreslerini kullanmak her zaman daha pratiktir. Çünkü hücredeki veri değişince formülün sonucu otomatik olarak değişir. Böylece veriler değiştiğinde sürek­li formülleri güncellemek gerekmez. Aşağıdaki örneklerde hücre adresi ve değerler yazılarak oluşturulmuş formüller vardır:

Tablolarda iki şekilde de yazılmış formüller vardır. Formül­ler hücre adresi ile yazıldığında, değerler değişse bile for­mül otomatik olarak güncellenir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KPSS Eğitim Seti - SMMM Staja Başlama Eğitim Seti - SMMM Yeterlilik Eğitim Seti - KPSS A Eğitim Seti -Üniversiteye Hazırlık Eğitim Seti - İlköğretim İngilizce Eğitim Seti - LYS Eğitim Seti - YGS Eğitim Seti - AÖF Kredili Eğitim Setleri - DGS Eğitim Seti - ALES Eğitim Seti - KPDS Eğitim Seti - Okuma Yazma Eğitim Seti

 

 

 

 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER