Üye Kayıt Üye Giriş

Temel Fonksiyonları Kullanmak


Temel Fonksiyonları Kullanmak

Excel’de çok fazla veri ile işlem yapılabilir. Büyük miktarda veriyle işlem yaparken formülleri kullanmak işinizi görebilir fakat çok zaman alır. Örneğin, 200 satırlık bir fiyat tablosunda alt alta 200 rakamı toplamak için =A2+A3+A4… bir formül yazmak oldukça uzun sürecektir. Bu gibi durumlarda Excel’de önceden tanımlanmış olan fonksiyonlar kullanılır.

 

Fonksiyonlar, yaptıkları işlemlere göre sınıflandırılmıştır; metinsel ifadeler ile işlem yapanlar; metinsel fonksiyonlar, karşılaştırma işlemlerinde kullanılanlar; mantıksal fonksiyonlar gibi.

1-Her fonksiyon eşittir işareti ile başlar.
2-Fonksiyonun adı yazılır.
3-Parantez açılır ve fonksiyon parametreleri yazıldıktan sonra parantez kapatıla­rak fonksiyon tamamlanır.  Her fonksiyonda parametre olmak zo­runda değildir. Örneğin; bir eğer fonk­siyonunda parantez içinde karşılaş­tırılacak parametreler varken, bugün fonksiyonunda              parametre yoktur, pa­rantez içi boş bırakılır.

Excel’de fonksiyonlara ulaşmak için, Formüller sekmesinin İşlev Kitaplığı grubundan İşlev Ekle seçilir. Aşağıda görünen pencereden eklenmek istenen fonksiyon seçilir. Fonksiyonlar bu şekil­de eklenebileceği gibi formül çubuğun­da veya hücrede iken de fonksiyonları.

 

KPSS Eğitim Seti - SMMM Staja Başlama Eğitim Seti - SMMM Yeterlilik Eğitim Seti - KPSS A Eğitim Seti -Üniversiteye Hazırlık Eğitim Seti - İlköğretim İngilizce Eğitim Seti - LYS Eğitim Seti - YGS Eğitim Seti - AÖF Kredili Eğitim Setleri - DGS Eğitim Seti - ALES Eğitim Seti - KPDS Eğitim Seti - Okuma Yazma Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER