Üye Kayıt Üye Giriş

Fonksiyonlar


Fonksiyonlar

Topla fonksiyonu seçilen hücrelerdeki rakamların veya belirtilen rakam dizisinin top­lamını alır. Topla fonksiyonunu kullanmadan + operatörü ile formül yazarak toplama işlemi yapılabilir. Fakat çok fazla veri toplanacaksa bu şekilde formül yazarak topla­ma yapmak çok zor olacaktır. Bununla birlikte Topla düğmesi ile de toplam alınabilir. Ancak Topla düğmesi de verilerin altına toplam alır. Farklı bir alana toplam alınmak isteniyorsa ve fazla veri toplanacaksa Topla fonksiyonunu kullanmak daha iyi ola­caktır.

FonksiyonlarTopla fonksiyonu =Topla(sayı1;sayı2;…) şeklindedir. =Topla yazılıp parantez açıl­dıktan sonra sayı, formül, hücre adresi veya aralıklardan oluşan bir girdiyi yazıp pa­rantezi kapatılarak fonksiyon tamamlanır. Topla fonksiyonu Excel’de matematiksel fonksiyonlar grubunda yer alır.FonksiyonlarTopla fonksiyonuna Excel’in önceki versiyonlarında 30 girdi yazılabilirken, Excel 2007 ile birlikte 255 girdi yazılabilir.

Topla fonksiyonunun değişik kullanımları aşağıdaki gibidir:

Fonksiyonlar

Fonksiyonlar

        Excel 2007 ile birlikte fonksiyonların otomatik tamamlama özel­liği gelmiştir. Aşağıdaki gibi bir fonksiyon yazılmaya başlandı­ğında fonksiyonların bir listesi açılır. Eklenmek istenen fonksiyon ok tuşları ile seçilip, Tab tuşuna basarak eklenir.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER