Üye Kayıt Üye Giriş

Adobe Bridge nedir?


Adobe Bridge nedir?

 

 

Bu işin içinde olan birçok kişinin başvurduğu araçlardan biridir aslında Adobe Bridge. Size dosyaları açmadan önizlemesini görme imkanı sunar. Bir bakalım başka ne yapar?

Adobe Bridge; Adobe serisinin CS2 sürümü ile gelmiştir. Filtreleme, resimler arası geçişleri yapabilir ve en önemli özelliği dosyaları açmaya gerek duymadan dosyanın içeriğini göstermekte kullanılmasıdır. Desteklediği bazı formatlar : pdf, ai, jpg, gif vb.. Aynı zamanda Adobe ürünleri arasında köprü görevi görür.

Adobe Bridge'le şunları yapabilirsiniz :

Görüntü, görüntü kaydı ve ses dosyalarınızı yönetebilir. Uygulamaları açmadan, dosyalara önizleme yapabilirsiniz.Fotoğraflarınızı yönetebilir, bir klasördeki görüntülerden bir web galerisi oluşturabilir, dijital kamera kartınızdan fotoğrafları içe aktarabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Toplu komutlar gibi otomatikleştirilmiş görevleri gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; Arkadaşlarınızla pikniğe gittiniz, fotoğraf çekiyorsunuz. Siz fotoğrafları her çekişinizde resimleri fotoğraf makinesi A1 diye başlayıp, makinanın hafızası dolana kadar Ax'e kadar resimleri hafızasında saklıyor. Fotoğraf Makinanızın hafızası dolunca bilgisayarınızda bir klasör açıyorsunuz ve Piknik resimlerinizi buraya kopyalıyorsunuz, sonra fotoğraf makinasına format atıyorsunuz.

Bir dahaki hafta bir başka arkadaş grubunuzla pikniğe gidiyorsunuz ve fotoğraf çekmeye başlıyorsunuz. Fotoğraf makinesi gene A1 diye başlayıp Ax'e kadar resimleri hafızasında saklıyor. Sonra eve geliyorsunuz bu fotoğraflarıda Piknik klasörüne atmak istiyorsunuz. Fakat o da ne? Geçen haftaki arkadaşlarınızla çektiğiniz resimlerin adlarıyla, bu hafta resim çektiğiniz arkadaşlarınızın resimlerinin adları aynı işte tam bu noktada Adobe Bridge devreye giriyor ve size toplu olarak resimlerinizi yeniden adlandırma imkanı sağlıyor.

Bunun için Adobe Bridge açıkken ilgili tüm resimler seçildikten sonra sağ tıklanır ve Batch Rename seçeneğine tıklanır. Açılan pencerede tüm dosyaların değiştirilecek yeni adları başlangıç değerleri ve isimlerin yeni adlarını yazılarak 'OK' butonuna tıklanır. Bu işlemle tüm resimlerin isimleri kolaylıkla değiştirilebilir.

Resim, video, müzik arşivleme gibi işlemlerde galeri oluşturmak için oldukça kullanışlıdır. Çok fazla kullanmayan Adobe kullanıcılarına tavsiyemdir

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER