Üye Kayıt Üye Giriş

ŞİRKET BİLGİLERİNE ULAŞMA VE DEĞİŞTİRME


ŞİRKET BİLGİLERİNE ULAŞMA VE DEĞİŞTİRME

 

Bu seçenek ile daha önce tanımlanmış bir şirketin bilgilerine ulaşılıp bu bilgiler üzerinde değişiklik yapma imkanı elde edilir.  Gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra F2 ŞİRKET KAYDI tuşu ile kayıt yapılmalıdır.
Şirket bilgilerine ulaşmak için izlenecek yol aşağıdaki gibidir.

  1. F3 ŞİRKET / DEVİR İŞLEMLERİ
  2. F2 ŞİRKET İŞLEMLERİ
  3. F4 ŞİRKET BİLGİLERİ   Bu tuşu tıklandıktan sonra aşağıdaki uyarı penceresi ekrana gelir

       Bu uyarı ile biliniyorsa şirkete ait kod yazılır. Bilinmiyor ise F6 ile şirket listesi ekrana getirilir.  Bilgisi değişecek şirket yön tuşları ile seçilir.  Ekrana firma tanımlama bilgileri gelir, yön tuşları ile değişiklik yapılacak alana gidilir, ilgili değişiklik yapılır. Bunun dışında  Çalışılacak modüllerde ekleme veya çıkarma yapılacak ise PAGE DOWN ile bir sonra ki sayfaya gidilir. Burada modüller için “E” veya “H” tıklanarak seçme işlemi tamamlanır. Daha sonra sıra ile F2-EVET-F2  tıklanarak bilgi değişikliği onaylanır.ve yeni bilgiler klavyeden yazılır. Diğer sayfalarda ki bilgileri değiştirmek için PAGE DOWN tuşu kullanılır.  Gerekli değişikliklerden sonra F2 ŞİRKET KAYDI  tıklanır. Ekrana gelen mesajlara uygun olan cevaplar verilerek F2’ye basılır.

YARDIMCI HESAP (ALT HESAPLAR) KULLANIMI
 


       Ticari işletmelerde; muhasebe kayıtlarının daha  ayrıntılı yapılabilmesi için, bir ana hesaba bağlı olarak açılan yeni hesaplardır. Örneğin, 320 SATICILAR HESABI’na bağlı olarak 320.1 KEMAL CAN, 120 ALICILAR HESABI’na bağlı olarak 120.1 MEHMET GÜLER, 102 BANKALAR HESABI’na bağlı olarak 102.1 OYAK BARTIN, 153 TİCARİ MALLAR HESABI’na bağlı olarak 153.1 BEKO 5D ÇMK gibi.
Eta modüllerinin yeni kart oluşturulma aşamasında TDHP daki muhasebe kodları  yazılırken yardımcı hesap kullanmak  kayıtları takip etmek açısından daha iyi olacaktır.
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER