Üye Kayıt Üye Giriş
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Bilgisayarlı Muhasebe Eğitim Seti
Masaüstü bilgisayarı cebe sığdırdılar
Masaüstü bilgisayarı cebe sığdırdılar
Avast ve Windows Güncellemeleri Çakışınca!
Avast ve Windows Güncellemeleri Çakışınca!
Toshiba'nın İddialı Bilgisayar Tableti!
Toshiba'nın İddialı Bilgisayar Tableti!
Yeni Microsoft'un Windows tanıtılıyor
Yeni Microsoft'un Windows tanıtılıyor
Skype 7, Mac ve Windows İçin Yayınlandı!
Skype 7, Mac ve Windows İçin Yayınlandı!
kpss-egitim-setleri

PHP’ye Giriş


Dikey Geçiş Sınavı Eğitim Seti

PHP’ye Giriş

PHP bir script dilidir. Yani oluşturduğumuz dosyalar düz yazı dosyalarıdır. PHP’ye giriş yapmadan önce eğer HTML bilginiz hiç yoksa, HTML bilen birisine nazaran öğrenmeniz biraz daha zor olacaktır. PHP yazmaya başlamadan önce tavsiyem, HTML’e hakim olmanızdır. Sonrasında HTML kodların arasına rahatlıkla PHP kodları gömebilir ve çalıştırabilirsiniz.

HTML mevzusunu geçtikten sonra, ilk olarak PHP yazım kuralları ile başlayacak olursak; PHP kodlar <?php  ?> etiketleri veya daha kısa haliyle <?   ?> etiketleri* arasına yazılmaktadır.

Şimdi ilk deneme olarak herhangi bir metin editörünü açalım.
 

1 <?PHP
2 echo 'Merhaba Dünya';
3 ?>

Üstteki kodu yazıp, deneme.php olarak kaydedelim. Dosyayı web tarayıcımızda görüntülediğimizde ekranda Merhaba Dünya yazısı çıkacaktır.
Kodu biraz açıklayalım; echo komutu ekrana herhangi bir yazıyı yazdırmak amaçlı kullanılır. Bu komut kullanılırken yazının başına ve sonuna mutlaka tırnak işaretleri konulmalı ve noktalı virgül ile kod sonlandırılmalıdır. PHP’de bütün kodlar mutlaka noktalı virgül ile sonlandırılır. Yukardaki örnek kodumuzda tek tırnak kullanmayı tercih ettik fakat onların yerine çift tırnak kullansaydık da herhangi bir hata ile karşılaşmayacaktır. Tek ve çift tırnak işaretleri arasında bazı farklar vardır. Bu farklara ilerleyen yazılarımızda değineceğiz.

*Eğer PHP 4 veya daha önceki bir versiyonu kullanıyorsanız,<? ?> etiketlerinin çalışabilmesi için PHP kofügürasyon dosyası olan php.ini dosyasında short_open_tag=On olmalıdır. Aksi halde kodlar çalışmayacaktır.

KPSS Görüntülü DVD Seti
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

SEO En İyi SEO Firması Opencart Opencart E Ticaret İngilizce Öğren Fransızca Öğren Rusça Öğren Arapça Öğren Almanca Öğren Çince Öğren Japonca Öğren İspanyolca Öğren Hollandaca Öğren Kürtçe Öğren