Üye Kayıt Üye Giriş

ASP.NET MVC4 Ürün Fiyatı : 27 TL


ASP.NET MVC4


Uzmanından Bir Başyapıt!

Volkan Aktaş  - Tahsin Sevinç


MVC (Model View Controller) Framework, dinamik web siteleri, web uygulamaları ve web servisleri yazmak amacıyla geliştirilmiş olan bir web uygulamaları arayüzüdür. Microsoft firması tarafından 2007 yılı itibari ile geliştirilmeye başlanan MVC yeni bir tasarım kalıbı değildir. 80’li yıllardan beri farklı dil ve teknolojilerde kullanılmıştır.
 
MVC Framework, ASP.NET’in eksikliklerini kapatmak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. MVC asıl gücünü, uygulamaları Model, View ve Controller olmak üzere üç farklı katmanda gerçekleştirilmesinden alır. Bu sayede bir web uygulaması üç kısım halinde parçalara bölünerek yürütülür. Her bir katmanda yürütülen işlemler diğer katmanlardan bağımsız biçimde gerçekleştirilir.
 
Visual Studio .NET içerisinde VB.NET ya da C# dillerini kullanarak MVC projeleri geliştirebilirsiniz.
 
Razor, biçimlendirme kodları ile Server Side kodlarını karıştırmak için geliştirilmiştir. Diğer bir ifadeyle web sayfalarına sunucu tabanlı kod gömmek için geliştirilmiş bir sözdizimidir. Yapı olarak Server Side dediğimiz sunucu taraflı kodlama dilleri olan ASP ve PHP dillerine benzemektedir. Razor ile oluşturulmuş bir web sayfasında Server Side ve Client Side kodları bulunmaktadır.
 
Bu kitapta, MVC programının son sürümü olan MVC 4 Razor sürümü, C#.NET dili ile anlatılmıştır. Bununla, MVC’yi yeni öğrenmeye başlayan bir okuyucunun, en son versiyonundan başlayarak öğrenmeye başlaması amaçlanmıştır. Okuyucularımızın en azından temel düzeyde web tasarım ve web programlama bilgisine sahip olmaları, kitaptan en iyi şekilde istifade etmelerini sağlayacaktır. MVC kullanarak web sitesi ve web uygulamalarının ne kadar kolayca geliştirilebildiğini gördüğünüzde, siz de MVC ile web uygulamaları geliştirmeye başlayacaksınız.
 
Kitap, tamamı denenip çalıştırılmış olan örneklerle desteklenerek, okuyucuların konuları daha iyi kavraması sağlanmıştır ve bu kaynak kodlar okurlara ücretsiz olarak sunulmuştur.
 
Kitapta yer alan başlıca konu başlıkları şunlardır:
 
MVC 4 ile Gelen Yenilikler
MVC Framework’e Giriş
MVC Sayfa Tasarımı
Layout Uygulama Örneği
Razor View Engine
Controller ve Action İşlemleri
Model ve Veritabanı İşlemleri
LINQ to SQL
Entity Framework ile Veritabanı İşlemleri
MVC Routing
Helper
Filtreler
MVC ve Ajax
MVC ve Silverlight
JQuery, JQuery UI, JSON
MVC4 Projesinin Yayınlanması
Haber Portalı Uygulaması
 

 

 


Yazarlarımız Hakkında


Volkan AKTAŞ, 1976 Mersin doğumlu olup aslen Diyarbakır/Ergani'lidir. Lise öğrenimini Mersin Atatürk Endüstri Meslek Lisesi'nde Teknik Lise Bilgisayar Bölümü’nden, üniversite öğrenimini ise Gazi Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden mezun olarak tamamlamıştır. 1999-2003 yılları arasında Şanlıurfa Endüstri Meslek Lisesi'nde bilgisayar öğretmeni olarak görev yapmış olup, 2003 yılından bu yana da Mersin’de görevine devam etmektedir. Visual Basic .NET, C#, Asp. NET, VBA, Python dilleri ile aktif olarak uygulamalar geliştirmekte olup bu dillerle yazdığı proje ve makalelerini www.volkanaktas.com, www.vbnetnedir.com, www.gelecekcoknet.net, www.cyber-warrior.org sitelerinde yayınlamaktadır. Ayrıca Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği’nin Mersin temsilciliğini yürütmektedir. Ayşe AKTAŞ ile evli olup Talha ile Sümeyye adlarında biri erkek biri de kız olmak üzere iki çocuğu vardır. Yazarımızın KODLAB’tan daha önce VisualBasic.NET 2010 ve C# ile Visual Studio 2010 kitapları çıkmıştır

 

 


Tahsin SEVİNÇ, 1987 Mersin doğumlu olup aslen Balıkesir Havranlı’dır. Üniversite eğitimini Mersin Üniversitesi Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği’nden mezun olarak tamamlamıştır. 2008-2009 Eğitim Öğretim yılında Özel Samanyolu Hasan Tanık İÖO’da bilgisayar öğretmenliği yapmıştır. Bir sene yaptığı öğretmenlik görevinin ardından 2011 yılında özel bir yazılım şirketinde Web Developer olarak çalışmaya başlamıştır. Programlaya 2004 yılında başlamıştır. C# ve ASP.NET dilleri ile bir çok uygulama geliştirmiş olup, son olarak Üniversite Yönetim Sistemi Projesi’nde görev almaktadır. Yazdığı projelerin birçoğunu ve makalelerini http://tahsin.sevinch.net ve http://www.cyber-warrior.org sitelerinde yayınlamaktadır. Yazarımız, Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği tarafından verilen Certified Web Security Expert unvanına sahiptir.

ASP.NET MVC4